AHT Nieruchomości s.c.
PL DE ENG

Świnoujście

Świnoujście to miasto, które oczaruje każdego. Położone jest przy południowych wybrzeżach uroczego Bałtyku, na niezwykle malowniczych wyspach, nad rozległą cieśniną Świną. Harmonijnie łączy się tutaj turystyka i gospodarka morska.(...)

Woliński Park Narodowy, Park Natury Usedom, Przytorskie Lasy oraz wspaniałe wody z Krainą 44 Wysp otaczają i wypełniają obszar Świnoujścia.

Miasto słynie pięknem najszerszej bałtyckiej plaży, ozdobną architekturą dzielnicy uzdrowiskowej, wspaniałą przyrodą parków i zieleńców, najciekawszym zespołem fortecznym Europy, malowniczymi portami: handlowym, rybackim, pasażersko - samochodowym oraz licznymi statkami wycieczkowymi. Niewątpliwą atrakcją są promy miejskie oraz najwyższa latarnia morska naszego kontynentu.(...)

Spójrzmy na mapę środkowej Europy. Jej centralną część przecina błękitna wstęga Odry, rzeki rozpoczynającej się na Morawach i niknącej w obszernym Zalewie Szczecińskim, który odgradzają od Bałtyku pomorskie wyspy. Największą z nich jest Uznam (Usedom), o powierzchni 424 km2, następnie Wolin - 265 km2 i Karsibór zajmująca 14 km2.

Wąskie i pełne rozlewisk cieśniny morskie: Piana (Peenestrom), Świna oraz Dziwna oddzielają wyspy od lądu oraz od siebie. W samym sercu tego regionu leży rozległe miasto Świnoujście, będące powiatem grodzkim. Na 195 km kwadratowych powierzchni jaką zajmuje 50% przypada na wody, 25% na lasy i łąki, pozostała część to tereny zurbanizowane i użytkowe gospodarczo oraz drogi i urokliwe parki miejskie.

Centrum Świnoujścia leży na wyspie Uznam, gdzie znajduje się również wspaniała dzielnica wczasowa i piękna nadmorska plaża z okazałą promenadą oraz unikalnym zespołem fortów.

Na zachodnim brzegu wyspy Wolin leżą dzielnice związane z gospodarką morską.

Część południową miasta tworzy Kraina 44 Wysp wstecznej delty Świny oraz uroczy Karsibór, których naturalny charakter fascynuje turystów całej Europy.

Większość obszaru Świnoujścia to tereny atrakcyjne przyrodniczo: wspaniałe lasy, łąki, wody pełne ryb i ptaków, a także interesującej roślinności. Raj dla wędkarzy, ornitologów, wodniaków i fotografików.

Niezwykle korzystny dla zdrowia umiarkowanie morski klimat sprawia, że znakomicie funkcjonuje tutaj wielkie uzdrowisko, które wykorzystuje lecznicze walory powietrza i morza, głębinowych solanek oraz bezcennych borowin, uzupełniane najnowszymi osiągnięciami fizykoterapii. Można tu wyleczyć choroby układu oddechowego, układu krążenia, nerwicę, zaburzenia przemiany materii, choroby kobiece, skórne i reumatyczne.

W Świnoujściu są ciekawe parki oraz spacerowe nabrzeża portowe, jednak najbardziej przyciąga wczasowiczów wspaniała szeroka plaża o delikatnym drobnym piasku oraz ciepła i czysta woda Zatoki Pomorskiej, znakomicie nadająca się do morskich kąpieli. Dodajmy, że miasto słynie z rozległej, malowniczej promenady, która latem tętni życiem do białego rana. Liczne zespoły muzyczne zachęcają do wspólnej zabawy, tańca i śpiewu, występując na powietrzu lub zapraszając do świetnych dyskotek czy romantycznych kafejek.

Nie ma też latem lepszego miejsca na zawieranie nowych znajomości. Można tutaj spotkać ludzi z całej Polski i całego świata. Wszak jesteśmy w wielkim porcie morskim, gdzie zatrzymują się marynarze i turyści z najdalszych stron.

Świnoujście liczy 44 tysiące mieszkańców, ale w sezonie przebywa tutaj 60 tysięcy ludzi, nie licząc jednodniowych gości. Miasto posiada cztery przystanki kolejowe: Przytór, Świnoujście - Odra, Świnoujście i Świnoujście - Port, dworzec autobusów dalekobieżnych, dziesięć linii autobusów miejskich, trzy linie busów, dwieście taksówek i ponad pięćdziesiąt dorożek. Są tutaj lądowe i morskie przejścia graniczne. W odległości 12 km od Świnoujścia leży lotnisko Heringsdorf (loty do Berlina i Kopenhagi oraz przeloty turystyczne). Interesujący jest również port morski. Liczne statki spacerowe umożliwiają rejsy do szeregu okolicznych kąpielisk i portowych miejscowości w Polsce i w Niemczech, możemy też popłynąć na piękną wycieczkę ze Świnoujścia do Szczecina.

Wielkie promy morskie kursują przez Bałtyk do portów Danii i Szwecji. Wyjątkową atrakcją są promy miejskie, którymi bezpłatnie (tak, tak!) możemy przepłynąć z wyspy Wolin na wyspę Uznam i odwrotnie, oglądając statki handlowe, dźwigi i piękne promy morskie stojące w porcie. Przeprawę samochodów spoza Świnoujścia przez całą dobę zapewniają promy "Karsibór", kursujące co 30 minut. Promy "Bielik" w centrum miasta pływają co 20 minut. Miejskie Centrum Informacji Turystycznej na przystani promów "Bielik" służy pełną, fachową informacją o mieście.

"(...) W Świnoujściu nie ma problemów z noclegami. Liczne pensjonaty, hotele i domy wczasowe zapewniają różnorodny standard i ceny. Najtańsze są kwatery prywatne i kempingi. W większości pensjonatów i ośrodków znajdują się restauracje oraz stołówki, w których można smacznie zjeść, także w rejonie promenady rozlokowały się liczne smażalnie i bary".

Źródło: www.swinoujscie.com.pl
        Wrzesław Mechło
        Świnoujście - miasto i okolice

        Wydawnictwo Krajoznawcze "Gryf"
        Świnoujście 2003

Galeria

AHT Nieruchomości s.c.ul. Nowowiejskiego 3, Villa Dorota72-600 Świnoujście

Wykonanie: Diamond-Design