AHT Nieruchomości s.c.
PL DE ENG

Sukces pierwszych polsko-niemieckich targów nieruchomości

2008-05-22 14:16:47

Pierwsze Uznamskie Targi Nieruchomości, zorganizowane przez świnoujskie biuro nieruchomości AHT Nieruchomości s.c., które odbyły się w dniach 01-03 maja w restauracji „Albatros” w Świnoujściu odniosły wielki sukces. Liczba przybyłych przerosła oczekiwania organizatorów. Na targach prócz mieszkańców Świnoujścia zjawili się także turyści, wypoczywający w naszym mieście, w tym także z zagranicy: Niemcy, Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie.

Podczas targów  biuro AHT Nieruchomości s.c we współpracy z dwoma biurami pośrednictwa z Niemiec – biurem „Viva Immobilien” i „Engel & Völkers” oprócz polskich nieruchomości prezentowało także te, możliwe do nabycia przez Polaków na terenie Niemiec. Gościom zapewniono  kompleksową informację na temat podstawowych kosztów utrzymania nieruchomości u naszego zachodniego sąsiada oraz fachową obsługę tłumacza języka niemieckiego. Potencjalni nabywcy niemieckich nieruchomości mogli także zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi nabywania nieruchomości przez obcokrajowców, jakie obowiązują u zachodnich sąsiadów. Zainteresowani mogli także zgłosić do sprzedaży przez biuro własne nieruchomości, położone zarówno w Polsce, jak i na terenie państw Unii Europejskiej.

Z inicjatywą zorganizowania pierwszych na wyspie Uznam targów nieruchomości, prezentujących zarówno polskie jak i niemieckie  oferty,  wyszedł Lothar Schmidt, współwłaściciel firmy AHT Nieruchomości s. c. – niemiecki makler w obrocie nieruchomościami, prowadzący od prawie trzech lat wraz z polskimi partnerami – Jolantą Urbańską i Robertem Gorzyckim – biuro w Świnoujściu. „W związku z rosnącym zainteresowaniem nabywania nieruchomości na wyspie Uznam, i to zarówno po polskiej stronie przez niemieckich obywateli jak i Polaków w Niemczech oraz otwarciem granic, postanowiliśmy wraz z współpracującymi z nami biurami z Niemiec, zaprezentować  świnoujścianom oraz gościom odwiedzającym miasto bogatą gamę nieruchomości na wyspie Wolin i całej wyspie Uznam. Z roku na rok nabywców polskich nieruchomości z zagranicy przybywa, wzrasta też zainteresowanie kupnem niemieckich domów czy gruntów przez Polaków. Niestety przepisy prawne obu państw w tym zakresie znacznie się różnią, stąd inicjatywa przybliżenia ich podczas targów potencjalnym nabywcom.” – mówi Lothar Schmidt. Podczas Uznamskich Targów Nieruchomości prócz świnoujskiego biura, zaprezentowały się także współpracujący ściśle z momentem otwarcia granic z polską spółką, niemieccy partnerzy -  „Viva Immobilien” oraz „Engel & Völkers” z Heringsdorfu, mające swe przedstawicielstwa na obszarze całego świata i długoletnie doświadczenie na rynku obrotu nieruchomościami.

Największą popularnością wśród niemieckich obywateli cieszyły się oferty kupna apartamentów, a także pensjonatów czy hoteli. Polacy natomiast najczęściej pytali o koszty zakupu i utrzymania nieruchomości u zachodnich sąsiadów. Nie brakowało też zapytań o przepisy prawne, jakie obowiązują obcokrajowca niezatrudnionego na terenie danego państwa, a chcącego zakupić tam nieruchomość. „Pytań o możliwość zakupu gruntu, domu czy mieszkania na niemieckiej stronie wyspy było wiele. Polacy, po zniesieniu granic, coraz częściej decydują się na przeprowadzkę do Niemiec. Wynika to przede wszystkim z konkurencyjności cen, które często są zdecydowanie niższe aniżeli na naszej części wyspy. Koszty utrzymania, choć na razie wyższe, powoli zaczynają być porównywalne z polskimi. Ciągle przeszkodą dla wielu potencjalnych nabywców nieruchomości, zarówno tych polskich jak i niemieckich, jest brak możliwości zakupu nieruchomości na kredyt hipoteczny. Jak na razie polskie banki nie udzielają Polakom kredytów hipotecznych na zakup domu czy mieszkania w Niemczech. Taki sam problem dotyczy zachodnich sąsiadów. Jednak w związku z ogromnym zainteresowaniem tym tematem, zarówno niemieckie jak i polskie banki zaczynają podejmować stosowne kroki, by uregulować tę kwestię i ułatwić klientom taki zakup.” – informuje Jolanta Urbańska współwłaścicielka AHT Nieruchomości.

Jak zapewniają organizatorzy, ze względu na tak wielki oddźwięk, kolejne targi odbędą się już w sezonie letnim, w lipcu po niemieckiej stronie w Ahlbecku, i w późniejszym czasie w Świnoujściu.

„Zarówno my jak i nasi partnerzy, którzy współorganizowali targi, jesteśmy bardzo zadowoleni z ich rezultatów. Zainteresowanie było ogromne, prócz sprzyjającej lokalizacji imprezy, dopisała nam także pogoda, stąd też liczba odwiedzających przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas targów pozyskaliśmy wielu nowych klientów, zarówno kupujących jak i sprzedających. Ale właściwie nie tylko to było celem tych targów. Zależało nam przede wszystkim na rzetelnym poinformowaniu zarówno Polaków jak i Niemców o możliwościach zakupu nieruchomości po niemieckiej stronie wyspy Uznam i odwrotnie oraz o warunkach, przepisach, formalnościach, jakie musi spełnić nabywca. Sądząc po liczbie zgłaszających się już po zakończeniu targów do naszego biura klientów, możemy powiedzieć, że nam się udało. Chcemy by tego rodzaju spotkania z szerszą grupa odbiorców odbywały się cyklicznie i na stałe zagościły na wyspie Uznam.” – powiedziała Jolanta Urbańska.

Artykuł Nowy Wyspiarz Nr 20 (569) z dnia 14 maja 2008

Powrót

AHT Nieruchomości s.c.ul. Nowowiejskiego 3, Villa Dorota72-600 Świnoujście

Wykonanie: Diamond-Design